ΑΡΧΙΚΗ ΛΟΙΠΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ Ξεκινάει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Γαλλία

Ξεκινάει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Γαλλία

Αύριο η μεγάλη πρεμιέρα της διοργάνωσης με το παιχνίδι Γαλλία – Βραζιλία
logo-france-handball-2017-championnat-du-monde-new

Αύριο, Τετάρτη 11/1, θα πραγματοποιηθεί η πρεμιέρα του 25ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών με την αναμέτρηση της οικοδέσποινας Γαλλίας απέναντι στη Βραζιλία.

Η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί από τις 11 έως τις 29 Ιανουαρίου σε οκτώ πόλεις και συγκεκριμένα το Παρίσι, την Λιλ, την Ναντ, το Μονπελιέ, το Αλμπερτβίλ, την Ρουέν, το Μετς και την Μπρεστ. Η Γαλλία έχει διοργανώσει και παλαιότερα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, τις χρονιές 1970, 2001 και 2007 (Γυναικών).

Τα κλειστά γυμναστήριο, όπου θα λάβουν χώρα οι αγώνες είναι τα εξής:

Stade Pierre- Mauroy (27.500 θεατές) – Λιλ

AccorHotels Arena (15.700) – Παρίσι (ημιτελικοί και τελικός της διοργάνωσης)

Exponantes- Hall XXL (10.800) – Ναντ

Park&Suites Arena (9.853) – Μονπελιέ

La halle de glace Olympique (6.500) – Αλμπερτβίλ

Kindarena (5.700) – Ρουέν

Arenes de Metz (5.127) – Μετς

Brest Arena (4.000) – Μπρεστ

Ομάδες από Ασία, Αμερική, Αφρική και Ευρώπη
Στο τουρνουά θα συμμετέχουν 24 ομάδες, η διοργανώτρια και κάτοχος του τίτλου Γαλλία, η δευτεραθλήτρια κόσμου ομάδα του Κατάρ, το Μπαχρέιν, η Ιαπωνία και η Σουηδική Αραβία από το Ασιατικό Πρωτάθλημα, οι Αγκόλα, Αίγυπτος και Τυνησία από το Αφρικανικό Πρωτάθλημα, οι Κροατία, Γερμανία, Ισπανία από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, 9 χώρες (Λευκορωσία, Δανία, Ουγγαρία, Ισλανδία, ΠΓΔΜ, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβενία, Σουηδία) από τα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης, οι Αργεντινή, Βραζιλία και Χιλή από το Παναμερικανικό Πρωτάθλημα, καθώς και η Νορβηγία που πήρε wild card.
Οι πρωτιές σε Γάλλους, Γερμανούς, Σουηδούς
Η Γαλλία είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις (5) και μάλιστα έχει κερδίσει τις τρεις από τις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις, έχοντας συνολικά 9 μετάλλια (5 χρυσά, 1 αργυρό, 3 χάλκινα).
Η Σουηδία έχει τα περισσότερα (11) μετάλλια, αφού έχει στην συλλογή της 4 χρυσά, 3 αργυρά και 4 χάλκινα.
Ακολουθούν Ρουμανία και Γερμανία που έχουν από 6 μετάλλια.

H Γερμανία μαζί με την Σουηδία είναι οι χώρες με τις περισσότερες συμμετοχές (23) και ακολουθούν η Δανία (22), η Γαλλία (21), Ισπανία (19), Ουγγαρία (19), Ισλανδία (19)

Οι όμιλοι

Α’ όμιλος (Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία
Β’ όμιλος (Μετς): Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.
Γ’ όμιλος (Ρουέν): Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία.
Δ’ όμιλος (Παρίσι): Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή.

 

Το πρόγραμμα

Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017
21:45 Γαλλία- Βραζιλία (Παρίσι)

Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017
14:00 Σλοβενία- Αγκόλα
18:45 Ρωσία- Ιαπωνία
18:45 ΠΓΔΜ- Τυνησία
21:45 Νορβηγία- Πολωνία
21:45 Ισπανία- Ισλανδία

Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017
15:00 Λευκορωσία- Χιλή
15:00 Κατάρ- Αίγυπτος
18:45 Ιαπωνία- Γαλλία
18:45 Γερμανία- Ουγγαρία
18:45 Σουηδία- Μπαχρέιν
21:45 Κροατία- Σαουδική Αραβία
21:45 Δανία- Αργεντινή

Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017
15:45 Βραζιλία- Πολωνία
15:45 Ισλανδία- Σλοβενία
18:45 Νορβηγία- Ρωσία
18:45 Τυνησία- Ισπανία
18:45 Δανία- Αίγυπτος
21:45 Αγκόλα- ΠΓΔΜ
21:45 Ουγγαρία- Κροατία

Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017
15:45 Ισλανδία- Τυνησία
15:45 Αργεντινή- Σουηδία
18:45 Γαλλία- Νορβηγία
18:45 Χιλή- Γερμανία
18:45 Μπαχρέιν- Κατάρ
21:45 Βραζιλία- Ιαπωνία
21:45 Σαουδική Αραβία- Λευκορωσία

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017
18:45 Σλοβενία- ΠΓΔΜ
18:45 Ουγγαρία- Χιλή
18:45 Αίγυπτος- Μπαχρέιν
21:45 Πολωνία- Ρωσία
21:45 Ισπανία- Αγκόλα
21:45 Κροατία- Λευκορωσία
21:45 Δανία- Σουηδία

Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017
15:00 Νορβηγία- Βραζιλία
18:45 Πολωνία- Ιαπωνία
18:45 Σλοβενία- Τυνησία
18:45 Γερμανία- Σαουδική Αραβία
18:45 Κατάρ- Αργεντινή
21:45 Ρωσία- Γαλλία
21:45 Αγκόλα- Ισλανδία

Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017
15:00 Σαουδική Αραβία- Ουγγαρία
15:00 Αργεντινή- Αίγυπτος
18:45 Λευκορωσία- Γερμανία
18:45 Δανία- Μπαχρέιν
21:45 ΠΓΔΜ- Ισπανία
21:45 Κροατία- Χιλή
21:45 Σουηδία- Κατάρ

Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017
15:00 Ρωσία- Βραζιλία
15:00 Τυνησία- Αγκόλα
18:45 Γαλλία- Πολωνία
18:45 ΠΓΔΜ- Ισλανδία
21:45 Ιαπωνία- Νορβηγία
21:45 Ισπανία- Σλοβενία

Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017
15:00 Σαουδική Αραβία- Χιλή
15:00 Μπαχρέιν- Αργεντινή
18:45 Γερμανία- Κροατία
18:45 Σουηδία- Αίγυπτος
21:45 Λευκορωσία- Ουγγαρία
21:45 Κατάρ- Δανία

Φάση των «16»
Β1-Α4
Δ3-Γ2
Β3-Α2
Δ1-Γ4
Γ3-Δ2
Α1-Β4
Α3-Β2
Γ1-Δ4

Προημιτελικά
Β1-Α4 εναντίον Δ3-Γ2 (Π1)
Β3-Α2 εναντίον Δ1-Γ4 (Π2)
Γ3-Δ2 εναντίον Α1-Β4 (Π3)
Α3-Β2 εναντίον Γ1-Δ4 (Π4)

Ημιτελικά
Π1 εναντίον Π2
Π3 εναντίον Π4

 

Leave a Reply