ΑΡΧΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ Καρδιοχτύπησε αλλά πήρε την πρόκριση η Γιουβέντους (vids)

Καρδιοχτύπησε αλλά πήρε την πρόκριση η Γιουβέντους (vids)

Η “Μεγάλη Κυρία” έκανε τα εύκολα δύσκολα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού απέναντι στην Αταλάντα, αλλά παρόλα αυτά πήρε την πρόκριση
C16uXx-XAAE7qa3

Η Γιουβέντους πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0, εντός έδρας, απέναντι στην Αταλάντα, αλλά στην επανάληψη τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων πήγαν χαλάσουν, ο,τι μέχρι τότε είχε φτιάξει, όμως το εύστοχο πέναλτι του Πιάνιτς, έδωσε το “εισιτήριο” για τους “8” του κυπέλλου Ιταλίας.

H “Μεγάλη Κυρία” επικράτησε της Αταλάντα για δεύτερη φορά φέτος, με την πρώτη να είναι για το πρωτάθλημα (3-1, στην ίδια έδρα).  Σήμερα, όμως, η νίκη της Γιουβέντους δεν ήρθε τόσο ευχάριστα και “τρόμαξε” μέχρι να ακούσει το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Ντιμπάλα στο 22′ να ανοίγει το σκορ με έναν “κεραυνό” έξω από την περιοχή. Στο 34′ ο σκόρερ έγινε δημιουργός. Ο Αργεντινός πάσαρε στον Μάντζουκιτς, με τον Κροάτη να ανεβάζει το δείκτη του σκορ, στο 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αταλάντα, όμως, δεν φαινόταν διατεθειμένη να παρατήσει την αναμέτρηση και πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις για να πάρει κάτι καλύτερο. Το έργο της ήρθαν να βοηθήσουν οι αλλαγές του Κονκό και του Λάτε, στο 46′ και 60′, αντίστοιχα, αφού από αυτούς τους δύο παίκτες μπήκαν  τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κονκό στο 72′ με απίθανο σουτ, μείωσε σε 2-1, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πιάνιτς διεύρυνε ξανά τη διαφορά στα δύο τέρματα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Αταλάντα μείωσε σε 3-2 με τον Λάτε, ο οποίος πετάχτηκε σε γύρισμα του Κόντι, προλαβαίνοντας την άμυνα της Γιουβέντους και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Για τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τελικό σφύριγμα, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα που τους έστειλε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αλλά θα μπορούσαν να ήταν πιο προσεκτικοί και να μην… καρδιοχτυπήσουν με αυτόν τον τρόπο.