ΑΡΧΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΠΑΓΕΡΝ Η “πεντάστερη” Μπάγερν πάτησε κορυφή! (vids)

Η “πεντάστερη” Μπάγερν πάτησε κορυφή! (vids)

Οι Βαυαροί διέλυσαν με πέντε γκολ τη Βόλσφμπουργκ και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Λειψίας, πέρασαν πρώτοι
czu-ca5xgaazmzt-new

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη ήττα της Λειψίας, που την έπιασε στην κορυφή, επικρατώντας με 5-0, εντός έδρας, της Βόλσφμπουργκ. Γλίτωσε την ήττα στο 90′ με τον Ρόις η Ντόρτμουντ.

Στο Μόναχο, η Μπάγερν δεν σταμάταγε να σκοράρει απέναντι στους “λύκους” που βρίσκονται σε τρομερά, κακή κατάσταση.

Στο 18′ ο Ρόμπεν με πολύ όμορφο σουτ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και λίγο αργότερα, στο 22′, ο Λεβαντόφσκι από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν, με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι στην αναμέτρηση. Στο 58′ ο Μιούλερ επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο κατέληγε άουτ, αλλά ο Πολωνός έβαλε το πόδι του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 5-0, διαμόρφωσαν ο Μιούλερ μέσα από την περιοχή στο 76′ και ο Ντάγκλας Κόστα με πολύ ωραίο σουτ, στο 86′.

Παράλληλα, η Λειψία δέχτηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, στην έδρα της Ίνγκολσταντ με 1-0. Για τους γηπεδούχους, το γκολ πέτυχε στο 12′ ο Ρότζερ, το οποίο ήταν και το μοναδικό στο ματς, υποχρεώνοντας τη Λειψία σε ισοβαθμία με τη Μπάγερν, ενώ η Ίνγκολσταντ πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, παρόλα αυτά παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Η Ντόρτμουντ έμεινε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος και γλίτωσε στο τέλος την ήττα, στην έδρας της Κολωνία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, στο 28′ με τον Ρούντνεβς και έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση των τριών βαθμών αλλά ο Ρόις στο 90′ έφερε σε ισορροπία την αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα:

Παρασκευή

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ 0-0

Σάββατο

Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ 5-0 (18′ Ρόμπεν, 22′ και 58′ Λεβαντόβσκι, 76′ Τόμας Μίλερ, 86′ Ντόουγκλας Κόστα)

Κολωνία – Ντόρτμουντ 1-1 (28′ Ρούντνεβς / 90′ Ρόις)

Αμβούργο – Άουγκσμπουργκ 1-0 (68′ Κόστιτς)

Ίνγκολστατ – Λειψία 1-0 (12′ Ρόζερ)

Φράιμπουργκ – Ντάρμστατ 1-0 (86′ πέν. Πέτερσεν)

Χέρτα – Βέρντερ (19:30)