ΑΡΧΙΚΗ ΛΟΙΠΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΛΟ «Γαλανόλευκη» ψυχή!

«Γαλανόλευκη» ψυχή!

Η Εθνική ομάδα πόλο με εκπληκτική εμφάνιση “διέλυσε” την αντίστοιχη της Γαλλίας
ethniki-new

Συνεχίζει δυνατά η Εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών στην προσπάθεια της να βρεθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεπέρασε το “εμπόδιο” της Γαλλίας, με 16-7, εντός έδρας για την 3η αγωνιστική του Β’ προκριματικού ομίλου του World League.

Η Εθνική Ελλάδος, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Γούνα (5 γκολ) συνέχισε νικηφόρα και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, όπου βρίσκεται η Κροατία.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν (3-0), με τη Γαλλία, όμως, να μειώνει σε 3-2 και 4-3, σκορ το οποίο ήταν το τελικό του πρώτου οκταλέπτου. Με επιμέρους σκορ 4-1, στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Εθνική ομάδα τελείωσε το ημίχρονο με διαφορά τεσσάρων τερμάτων από τους Γάλλους (8-4).

1599533-new

Στην επανάληψη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε να είναι “καταιγιστικό”, σημειώνοντας τα περισσότερα τέρματα (5) από τα υπόλοιπα οκτάλεπτα, στο τρίτο και εκεί, ουσιαστικά, “κλείδωσε” τη νίκη, με το τελικό σκορ να είναι το 16-7.

Ελλάδα – Γαλλία 16-7

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-1, 5-2, 3-1

Ελλάδα: Ντόσκας 1, Γούνας 5, Κολόμβος 2, Γεννηδουνιάς 1, Τίγκας 1, Καπότσης 2, Βλαχόπουλος 3, Δερβίσης 1

Γαλλία: Ισντίνσκι 2, Λαβερσάν 1, Κρούσιγια 3, Μπλαρί 1