ΑΡΧΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ CH. LEAGUE Απίστευτα πράγματα στο Ντόρτμουντ!

Απίστευτα πράγματα στο Ντόρτμουντ!

Αυτά που έλαβαν χώρα στη Βεστφαλία σήμερα, δεν έχουν ξαναγίνει
15129047_1594209880590986_4187715857795578667_o-new

Η αναμέτρηση της Ντόρτμουντ απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας μετατράπηκε σε αγώνα… πόλο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 12 (!) τέρματα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 8-4 απέναντι στους Πολωνούς, σπάζοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

“Βροχή” από γκολ στο γήπεδο της Ντόρτμουντ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 7 τέρματα (5-2) και στη συνέχεια να μπαίνουν άλλα πέντε μέχρι το τελικό 8-4. Βέβαια μετά από ένα παιχνίδι με τόσα τέρματα δεν θα μπορούσαν να μην σημειωθούν και ρεκορ.

Ο Σίνζι Καγκάουα που σκόραρε δύο γκολ με διαφορά 77 δευτερολέπτων (17′,18′), πραγματοποίησε τη δεύτερη γρηγορότερη επίδοση μετά από αυτή του Μπέιλ, το 2010. Παράλληλα, για πρώτη φορά στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ σημειώθηκαν 5 γκολ πριν το 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ για πρώτη φορά 7 τέρματα τόσο γρήγορα (μέχρι το 32′). Εδώ, αξίζει να αναφερθεί πως στην αναμέτρηση της Μονακό με την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια το 2003 (8-3 το τελικό σκορ) είχαν σημειωθεί επτά γκολ, αλλά τότε σε 45 λεπτά.

Με τα συνολικά 12 τέρματα που μπήκαν στο σημερινό παιχνίδι μεταξύ Ντόρτμουντ και Λέγκια, έγινε το ματς με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ.

borussia-dortmund-v-legia-warszawa-uefa-champions-league

Και πως έγιναν όλα αυτά; Αρχικά, η Λέγκια έκανε το… λάθος να προηγηθεί στο σκορ, μόλις, στο 10′ με τον Πρίγιοβιτς. Η απάντηση της Ντόρτμουντ ήταν άμεση, βάζοντας τρία γκολ σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά, με τους Καγκάουα (17′,18′) και Σαχίν (20′). Στη συνέχεια, η Λέγκια με τον ίδιο παίκτη, Πρίγιοβιτς, μείωσε στο 24′ σε 3-2, για να ξαναφύγει με μεγάλη διαφορά στο σκορ η Ντόρτμουντ με τους Ντεμπελέ και Ρόις, στο 29′ και 32′, αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 5-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το κοντέρ… έσπασε! Στο 52′ ο Ρόις έκανε το 6-2, με τον Κούτσαρικ να μετατρέπει το 6-3 πέντε λεπτά αργότερα. Οι δύο ομάδες έκαναν ένα μικρό… διάλειμμα από το να σκοράρουν τέρματα και επανήλθαν ξανά στο 81′ όταν ο Πασλακ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-3. Ο Νίκολιτς δύο λεπτά αργότερα, έσυρε το χορό των γκολ, κάνοντας το 7-4.

Το… φεστιβάλ το γκολ έκλεισε ο Ρόις λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το ιστορικό σκορ, 8-4.

vwe5de6n5e731477n5g1lo520

Η Ντόρτμουντ έπειτα από τη “γεμάτη” αυτή νίκη πήρε και μαθηματικά την πρόκριση με 13 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Λέγκια έχει ελπίδες μόνο για την τρίτη θέση και το Γιουρόπα Λιγκ, ευρισκόμενη στην τελευταία θέση με ένα βαθμό.

Η Λέστερ συνεχίζει το… βιολί της! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι κέρδισε 2-1 την Κλαμπ Μπριζ και έγραψε ιστορία, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, εν αντιθέσει με τους Βέλγους που γνώρισαν τον αποκλεισμό. Οι “αλεπούδες” πέτυχαν και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (Οκαζάκι 5′, Μαχρέζ 30′), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 52′, για το τελικό 2-1.

be2f3e75-3842-43da-a5d4-aa2ac824b289

Στο άλλο ματς του ομίλου, Κοπεγχάγη  και Πόρτο έμειναν στο “μηδέν” και η επόμενη αγωνιστική θα δείξει ποια από τις δύο θα βρεθεί στους “16” της διοργάνωσης.

Σπόρτινγκ και Ρεάλ Μαδρίτης, που συμπληρώνουν τον όμιλο της Ντόρτμουντ, αναμετρήθηκαν στην Πορτογαλία, με τη “Βασίλισσα” να εξασφαλίζει έστω και δύσκολα, με γκολ του Μπενζεμά στο 87′, την πρόκριση με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Βαράν είχε ανοίξει το σκορ στο 29′, ενώ στο 80′ ο Σίλβα με πέναλτι είχε μειώσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.

d39c780c-8783-4797-a865-eaa1e17a85b8

Τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση εξασφάλισε και η Μονακό. Στο Πριγκιπάτο, οι γηπεδούχοι επικράτησαν της Τότεναμ με 2-1, παίρνοντας τόσο την πρόκριση όσο και την πρώτη θέση του ομίλου. Τα τρία γκολ μπήκαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (Σιντιμπέ 48′, Λεμάρ 53’/ Κέιν 52′.π.).

5dd5efeb-bad0-4111-93fa-7672add412b2

08441121-ca68-47c2-9cc7-4e5b575bd1ca

Τέλος, η Λυών πήρε τους τρεις βαθμούς στην Κροατία απέναντι στη Ντιναμό με 1-0, έπειτα από το τέρμα του Λακαζέτ στο 72′ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Σεβίλλη, όπου προβλέπεται μια πολύ δυνατή μονομαχία.